Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka EKSPORT ROŚNIE, ALE WOJNA HANDLOWA WYWOŁUJE NIEPOKÓJ

Nowe Hondy na eksport czekają na transport w porcie w Jokohamie; źródło: Reuters via Japan Today

22.09.2018 | 18:23
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

W sierpniu 2018 eksport wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem, jednakże biznes już szykuje się na reperkusje związane z wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Zgodnie z danymi ogłoszonymi przez Ministerstwo Finansów 19 września 2018 roku w sierpniu eksport wzrósł o 6,6% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Według prognoz wzrost miał być na poziomie 5,6%. Wzrósł również import – o 15,4% – podczas gdy przewidywania mówiły o 14,9%.

Po raz pierwszy od trzech miesięcy wzrósł eksport do Stanów Zjednoczonych – o 5,3% w porównaniu do sierpnia 2017 roku. Przyczynił się do tego m.in. handel wyrobami medycznymi czy maszynami górniczymi. Jednakże nadwyżka handlowa, jaką Japonia ma z USA nadal się kurczy, gdyż import ze Stanów Zjednoczonych wzrósł o 21,5%. Obecnie nadwyżka w handlu z USA wynosi 455,8 miliarda jenów (14 miliardów 880 milionów złotych*) i jest to spadek o 14,5% w stosunku do zeszłego roku.

Ponadto japońscy producenci samochodów i części do nich obawiają się, że nastaną ciężkie czasy, jeśli faktycznie dojdzie do podniesienia cła na te wyroby do 25%. Już w tej chwili, by uniknąć skutków rozwijającego się konfliktu na linii Waszyngton-Pekin, część spółek zdecydowała się przenieść produkcję z Chin do Japonii lub innego kraju. 6 i 23 sierpnia tego roku zaczęły obowiązywać kolejne taryfy celne wprowadzone przez Stany Zjednoczone na niektóre towary z Chin.

W sierpniu produkcję maszyn przeznaczonych na rynek amerykański zaczęło przenosić z Chin do Nagoi, Mitsubishi Electric Corp. Z kolei Komatsu Ltd. będzie wytwarzało sprzęt w USA i Japonii, gdyż, jak oszacowało, pozostanie w Chinach generowałoby rocznie straty w wysokości 4 miliardów jenów (130 milionów 600 tysięcy złotych*). Przedstawiciele Hitachi Construction Machinery Co. podkreślają, że z niepokojem obserwują sytuację na globalnym rynku.

Tymczasem rząd w Tokio liczy, że podczas kolejnej rundy rozmów handlowych z USA, która prawdopodobnie będzie miała miejsce jeszcze w tym miesiącu, uda się namówić stronę amerykańską do rezygnacji z podwyższonego cła na japońskie samochody. Japońskie władze liczą także, że przekonają Stany Zjednoczone do odejścia od dwustronnej umowy handlowej, gdyż, jak zauważa „Japan Today”, mogłoby to stanowić zagrożenie dla wrażliwych sektorów japońskiej gospodarki, w tym mocno chronionego rolnictwa.

*Przeliczenie na podstawie kursu średniego NBP z 19.09.2018 r.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Asahi Shimbun

TAGI:

USA   Chiny   eksport  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy