Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju SPRZEDAŻ MIĘSA SEJWALÓW PRZEZ JAPOŃCZYKÓW NARUSZA NORMY KONWENCJI WASZYNGTOŃSKIEJ

Płetwal czerniakowy z młodym; źródło: Wikimedia

14.10.2018 | 08:17
Opracowanie: Kinga Liszka

Międzynarodowy komitet ustalił, że Japonia narusza prawo zakazujące handlu zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem.

We wtorek 2 października w mieście Soczi w Rosji odbyła się konferencja członków komitetu do spraw ochrony gatunków. Podczas spotkania uznano, że Japonia łamie konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, w skrócie nazywaną konwencją waszyngtońską. Zakłada ona ochronę dziko występujących zwierząt oraz roślin, które objęte są ochroną gatunkową poprzez międzynarodową współpracę opierającą się na kontroli i ograniczaniu handlu nimi, a także na podnoszeniu świadomości na temat wywierania presji na środowisko naturalne przez człowieka.

Choć konwencja zakazuje handlu zagrożonymi gatunkami, zezwala na ich schwytanie w celach naukowych. Japończycy prowadzą połów płetwali czerniakowych, inaczej zwanych sejwalami, w celu monitorowania ich populacji oraz badań ekologicznych. Należą one, tak samo jak płetwale błękitne, do rodziny fałdowców i są trzecimi pod względem wielkości waleniami z tej grupy. Ich populacja drastycznie zmniejszyła się w ostatnich latach z powodu nielegalnych połowów. Po pobraniu próbek japońscy naukowcy mięso zbadanych okazów sprzedają na targ, tłumacząc swoje działania chęcią zebrania pieniędzy na dalsze prowadzenie badań.

W czasie wtorkowej konferencji wielu przedstawicieli różnych państw uznało, że pomimo wyjaśnień Japończyków, sprzedaż mięsa sejwali powinna zostać uznana za działania komercyjne, natomiast Japonia powinna podjąć środki mające na celu zakończenie takiego działania. Przedstawiciele japońscy zgodzili się zaprzestać połowu sejwali oraz wydawania certyfikatów zezwalających na ich sprowadzanie do kraju do czasu kolejnego spotkania komitetu, które ma odbyć się w 2019 roku na Sri Lance. Wówczas przeanalizowany zostanie również raport na ten temat, który Japonia ma sporządzić do 1 lutego przyszłego roku.
Jak podaje japońskie rządowe źródło, Japończycy nie są zadowoleni z faktu, że pominięty został nacisk na naukowy charakter ich działań.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Oficjalna strona polskiego Ministerstwa Środowiska
DinoAnimals.pl

TAGI:

prawo   fauna   kontrowersje   ekologia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy