Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo PILOT JAPAN AIRLINES ARESZTOWANY W LONDYNIE

Boeing 777 należący do floty Japan Airlines; źródło: Fly Away Simulation

08.11.2018 | 13:57
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Pilot został aresztowany za pozostawanie pod wpływem alkoholu tuż przed lotem do Tokio. Zawartość alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu 10-krotnie przekraczała normę.

Sytuacja miała miejsce 28 października 2018 r. na lotnisku Heathrow w Londynie tuż przed lotem na trasie Londyn-Tokio. Pracownik Japan Airlines został aresztowany przez brytyjską policję po tym, jak wykryto, że zawartość alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu wyniosła 0,93 mg/1 l oddechu. Japońskie prawo definiuje stan po spożyciu alkoholu przy przekroczeniu wartości 0,15 mg/1 l.

Aresztowany pilot to 42-letni Katsutoshi Jitsukawa, który w Japan Airlines pracował od 2000 roku. W załodze Lotu 44 miał pełnić rolę drugiego pilota, do którego zadań należały komunikacja zewnętrzna oraz kontrola liczników. Zdarza się też, że drugi pilot musi przejąć stery samolotu. 

Podejrzenie, że pilot spożył alkohol zgłosił władzom lotniska kierowca autobusu, którym załoga samolotu przewożona była do samolotu. Mężczyzna zwrócił uwagę na wyczuwalny od niego zapach. Istnieje prawdopodobieństwo, że pilot sfałszował wyniki testu przeprowadzanego przez pracowników Japan Airlines w ramach przygotowania do lotu. Choć trzeźwość wszystkich pilotujących sprawdzano jednocześnie, nikt nie zauważył w zachowaniu mężczyzny nic dziwnego. Dwaj pozostali piloci nie wyczuli od niego alkoholu. Zapytany o wynik testu mężczyzna wyraził swój żal. Przyznał się do tego, że w czasie od 20 do 6 godzin przed odlotem spożył dwie butelki wina i prawie 2 litry piwa.

Jitsukawa został aresztowany przez lokalną policję. Jak podaje portal BBC, pilot został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie oczekiwać będzie na rozprawę, która odbędzie się 29 listopada br.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 listopada br., prezes Japan Airlines Shin Toshinori przyznał, że linie lotnicze czują się odpowiedzialne za zaistniałą sytuację i zapowiedział, że w ciągu miesiąca zaczną używać innych urządzeń do sprawdzania trzeźwości załogi:

Czujemy się odpowiedzialni za to, że nie daliśmy rady tego wykryć za pomocą naszego wewnętrznego testu, a incydent zgłosiła osoba z zewnątrz. 

Zarząd Japan Airlines podczas konferencji prasowej; źródło: The Japan Times

Sytuacja, jaka miała miejsce w Londynie, nie jest jedynym incydentem, w którym wykryto, że japoński pilot jest w stanie pod wpływem alkoholu przed rozpoczęciem służby. 31 października poinformowano o tym, że pracownik linii lotniczych ANA Group nie był w stanie pilotować maszyny, co doprowadziło do opóźnień pięciu lotów. W związku z zaistniałymi sytuacjami Ministerstwo Transportu planuje zaostrzyć regulacje związane z ograniczeniami spożycia alkoholu wśród pilotów. 

ŹRÓDŁA

The Japan News
BBC

TAGI:

praca   mężczyzna  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy