Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film ODNALEZIONO ZAGINIONĄ KRESKÓWKĘ Z KRÓLIKIEM OSWALDEM

Kadr z „Neck ‘n’ Neck”; źródło: The Asahi Shimbun

22.11.2018 | 07:15
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Film miał w swojej kolekcji historyk animacji Yasushi Watanabe.

Odnaleziony „Neck ‘n’ Neck” powstał w 1928 roku. Sama postać Królika Oswalda została wykreowana przez studio Disneya w 1927 roku. W ciągu następnego roku powstała cała seria filmików z jego udziałem. Ich dystrybucją zajmowało się Universal Studios. Jednakże kiedy producent filmów przeszedł do Universal, zabrał też ze sobą postać Oswalda, jak i wielu animatorów. To właśnie skłoniło Disneya do stworzenia nowego bohatera – Myszki Miki, która 18 listopada bieżącego roku świętowała swoje dziewięćdziesięciolecie pojawienia się na ekranie.

Królik Oswald wrócił do Disneya w 2006 roku dzięki staraniom dyrektora generalnego wytwórni Boba Igera. Razem z nim wróciły prawa do 26 filmów z jego udziałem, ale los siedmiu z nich pozostawał nieznany.

Film „Neck ‘n’ Neck” w oryginalnej wersji trwał 5 minut, ale gdy wydano go na użytek domowy na taśmie 16 mm, został skrócony do 2 minut. W produkcji jadący samochodem Oswald i jego dziewczyna są ścigani przez policjanta na motorze.

Watanabe kupił film opisany po japońsku jako „Mickey Manga Spide” niemalże 70 lat temu, gdy był jeszcze uczniem liceum. Po przeczytaniu książki „Oswald the Lucky Rabbit: The Search for the Lost Disney Cartoons” autorstwa byłego pracownika Disney Studios Davida Bosserta, zaczął podejrzewać, że jego film jest jednym z tych poszukiwanych. W celu potwierdzenia swoich domysłów zwrócił się o pomoc do redakcji „The Asahi Shimbun”. Pracownicy gazety wystąpili z zapytaniami do Bosserta oraz Walt Disney Archives, którzy potwierdzili, że animacja posiadana przez Watanabego faktycznie jest zaginioną produkcją Disneya. Dyrektorka Walt Disney Archives stwierdziła:

Jesteśmy absolutnie zachwyceni, że kopia utraconego filmu istnieje.

Również sam Watanabe nie krył radości, że udało mu się przyczynić do jej odnalezienia.

Obecnie film ten znajduje się w Kobe Planet Film Archive. Jest to jedna z największych prywatnych kolekcji filmów w Japonii, znajduje się tam ponad 16 tysięcy tytułów.

W 2015 roku w archiwum Brytyjskiego Instytutu Filmowego odnaleziono inny uznawany za zaginiony film z Królikiem Oswaldem – „Sleigh Bells” z 1927 roku.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Hollywood Reporter I
The Hollywood Reporter II

TAGI:

animacja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy