Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju KOLEJNY INCYDENT Z UDZIAŁEM AMERYKAŃSKICH SIŁ POWIETRZNYCH

Myśliwiec FA-18; źródło: The Asahi Shimbun

09.12.2018 | 18:00
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Dwa samoloty zderzyły się nad ranem 6 grudnia bieżącego roku niedaleko wybrzeża prefektury Kochi.

Maszyny, które wzięły udział w kolizji, to latająca cysterna KC-130 Hercules i myśliwiec FA-18 Hornet. Oba samoloty stacjonowały w bazie Iwakuni w prefekturze Yamaguchi. Amerykański ambasador w Japonii – William Hagerty – potwierdził, że do zdarzenia doszło podczas ćwiczenia powietrznego tankowania.

Na pokładzie myśliwca było dwóch członków załogi, a w drugim samolocie pięciu. Na poszukiwania wyruszyło 10 samolotów i trzy okręty japońskich Sił Samoobrony, wspierane przez siły amerykańskie. Przed 6 rano odnaleziono jednego z żołnierzy z myśliwca. Dwie godziny później trafił on do bazy Iwakuni. Jak podano, jego stan jest stabilny. Drugą osobę znaleziono w południe, początkowo jej stan był nieznany, później przekazano, że nie żyje. Los pozostałych pięciu na chwilę obecną (6 grudnia 2018 r.) pozostaje nieznany.

Poszukiwania są utrudnione ze względu na złą pogodę – sztorm i silny wiatr. Pułkownik Josh Hayes zaznaczył, że jest to czynnik odgrywający znaczną rolę. Dodał też, że siły japońskie i amerykańskie robią wszystko, co mogą, by sprowadzić żołnierzy do domu.

Amerykanie zapowiedzieli, że przyczyny katastrofy zostaną zbadane. Niemniej to zdarzenie jest tylko kolejnym z szeregu wypadków sił powietrznych Stanów Zjednoczonych w Japonii. Do ostatnich należą choćby rozbicie się myśliwca F-15 w czerwcu bieżącego roku czy myśliwca FA-18 w listopadzie. Po tym incydencie mieszkańcy prefektury, w której znajduje się baza, domagali się wstrzymania lotów FA-18 ze względów bezpieczeństwa.

Jednakże liczba wypadków amerykańskich sił powietrznych rośnie nie tylko w Japonii. Ogólnie w latach 2013-2017 ich liczba wzrosła o 40%. Na ich skutek śmierć poniosły co najmniej 133 osoby.

Odnosząc się do zderzenia japoński minister obrony Takeshi Iwaya, powiedział:

Ten incydent jest godny pożałowania, ale obecnie skupieni jesteśmy na akcji poszukiwawczej i ratunkowej. (…) Japonia zajmie właściwe stanowisko, jak tylko szczegóły zdarzenia będą znane.

William Hagerty podziękował Siłom Samoobrony za pomoc i przekazał wyrazy współczucia rodzinom i kolegom żołnierzy, którzy brali udział w katastrofie.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Asahi Shimbun
CNN

TAGI:

USA   wypadek  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy