Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo KOT NA SŁUŻBIE NA KOMISARIACIE POLICJI W CHIBIE

Kot Momota; źródło: The Asahi Shimbun

04.01.2019 | 07:06
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Przygarnięty przez policjanta kot znalazł sobie miejsce na komisariacie w Onjuku i przyciągnął uwagę mieszkańców miasteczka, ocieplając wizerunek funkcjonariuszy.

Momota to dwuletni kocur przygarnięty przez jednego z pracowników komisariatu, Hiroakiego Kobayashiego i jego żonę. Jako pełnoprawny członek zespołu kot nosi policyjną czapkę i przesiaduje na biurku. Do jego zadań należy pilnowanie ulotek, w których zawarte są informacje dotyczące metod działań oszustów.

Jak podaje dziennik „The Asahi Shimbun”, dzięki obecności kota mieszkańcy miasteczka chętniej odwiedzają posterunek policji, by zasięgnąć porad np. związanych z oszustwami bankowymi. Po tym, jak czworonóg zaczął przebywać na komisariacie, liczba osób przychodzących do placówki zwiększyła się z jednej do pięciu – są to głównie osoby starsze. O obecności pupila mieszkańcy miasteczka wyrażają się z sympatią:

Lubię widywać się z Momotą. Zawsze jest grzeczny, kiedy pracuje. 

Pracownicy placówki Onjuku Kaigan nadali mu tytuł policjanta, licząc na to, że obecność kota sprawi, że spadnie liczba lokalnie popełnianych przestępstw. Jak twierdzi jego właściciel, oficer Kobayashi: 

Dzięki pracy Momoty mieszkańcy mają poczucie, że policja jest im bliższa. Będę szczęśliwy, jeśli dzięki jego obecności spadnie liczba oszustw i wypadków samochodowych. 

Momota jest jednym z piątki kociąt znalezionych dwa lata temu przez pracowników komisariatu. Oficer Kobayashi i jego żona traktują kota jak członka rodziny. Jak twierdzą, nadali mu imię „Momota”, chcąc by wyrósł na kota pulchnego, silnego i masywnego, jak brzoskwinia (jap. – momo). Aktualnie Momota waży ponad 6 kg i przepada za ciasteczkami z tuńczyka.

Momota w towarzystwie oficera Kobayashiego i mieszkańców miasteczka; źródło: The Asahi Shimbun

Kot z komisariatu w Onjuku nie jest jedynym, który stał się rozpoznawalny jako pracownik służby publicznej. Punktualności pociągów na stacji kolejowej Kishi w prefekturze Wakayama od lat doglądają kocie naczelniczki

W Japonii rośnie popularność kotów jako zwierząt domowych – jak podaje organizacja Japan Pet Food Association już drugi rok z rzędu cieszą się większym zainteresowaniem niż psy. W ubiegłym roku po raz pierwszy od ponad 20 lat koty okazały się tam bardziej popularne. Według danych zebranych przez stowarzyszenie liczba psich towarzyszy spadła o 17 000 w stosunku do 2017 roku, natomiast liczba kotów będących zwierzętami domowymi wzrosła o 123 000. Zdaniem Japan Pet Food Association trend ten będzie się utrzymywał. 

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Japonia Online I
Japonia Online II
The Japan Times

TAGI:

koty  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy