Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo WEJŚCIE W DOJRZAŁOŚĆ W CIENIU NIESZCZĘŚĆ

Uczestniczki Seijin no Hi w Kitakyūshū; źródło: SoraNews24

19.01.2019 | 15:38
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

14 stycznia bieżącego roku odbywały się w Japonii uroczystości Seijin no Hi. W wielu miejscach podczas świętowania pamiętano o serii kataklizmów, które nawiedziły w zeszłym roku Kraj Kwitnącej Wiśni.

Seijin no Hi (Dzień wejścia w dorosłość) to symboliczna celebracja osiągnięcia przez młodych Japończyków pełnoletności. Tradycyjnie wypada ona w drugi poniedziałek stycznia. Świętują wtedy wszyscy, którzy ukończyli 20 lat między kwietniem poprzedniego roku a kwietniem bieżącego. Teraz był to przede wszystkim rocznik 1998. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji obchodzących teraz Seijin no Hi dwudziestolatków z tamtego roku było w sumie 1,25 miliona, czyli prawie o połowę mniej niż tych z rekordowego 1970 roku (2,46 miliona).

Zwyczaj celebracji wywodzi się z VIII wieku, kiedy to książę pokazywał swoją dorosłość poprzez ubranie kompletnie nowych szat i zmianę uczesania. Z czasem zwyczaj ten rozprzestrzenił się na cały kraj. Wiek 20 lat jako próg dorosłości został ustanowiony w 1876 roku.

Ubiegły rok był tak obfitujący w katastrofy naturalne w Japonii, że nawet na kanji roku wybrano znak „sai” (災), oznaczający nieszczęście, kataklizm. Ze względu na to niektóre miasta, w szczególności te dotknięte przez żywioł, zdecydowały się na włączenie chwili refleksji w program uroczystości.

Miasto Saka, w prefekturze Hiroszima, uczciło ofiary czerwcowej powodzi minutą ciszy. Przewodniczący komitetu organizacyjnego, wyrażając wdzięczność miastu i kolegom z klasy za pomoc, powiedział:

Sam doświadczyłem trudności, ale razem byliśmy w stanie przezwyciężyć problemy. To daje mi pewność siebie na resztę mojego życia.

Z kolei w Kurashiki, w prefekturze Okayama, które jeszcze do końca nie podniosło się po zalaniach i wielu mieszkańców wciąż mieszka w prowizorycznych domach, burmistrz wyraziła wdzięczność za przyjście pomimo trudnych warunków.

W dotkniętym wrześniowym trzęsieniem ziemi mieście Atsuma na Hokkaido jeden z mówców zapewnił:

Przekażemy przyszłym pokoleniom pamięć o katastrofie i modlimy się, by zmniejszała się liczba tych, którzy nadal są w trudnym położeniu.

Od kwietnia 2022 roku próg dorosłości zostanie obniżony do 18 lat, jednakże, jak pokazuje grudniowe badanie opinii publicznej (przeprowadzone na grupie 800 osób między 17 i 19 rokiem życia), większość woli świętować przekroczenie dwudziestki. Taką odpowiedź podało 74% respondentów. Zdaniem ankietowanych ten wiek jest lepszy, gdyż w wieku 18 lat będą oni zajęci szukaniem pracy lub przygotowywaniem się do egzaminów na uniwersytety.

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
Live Japan

TAGI:

święta   tradycja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy