Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film „MIRAI” Z NOMINACJĄ DO OSCARA

Źródło: Materiały dystrybutora

30.01.2019 | 19:28
Opracowanie: Krystian Karolak

Animacja Mamoru Hosody otrzymała nominację do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany”.

We wtorek (22.01) ogłoszono listę filmów nominowanych do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej. 91. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego bieżącego roku. Wśród ubiegających się o tę prestiżową nagrodę pojawiły się również japońskie produkcje: „Shoplifters” (jap. Manbiki Kazoku) Hirokazu Koreedy walcząca w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” oraz „Mirai” (jap. Mirai no mirai) Mamoru Hosody rywalizująca w kategorii „Najlepszy długometrażowy film animowany”. Animacja reżysera m.in. „Summer Wars" i „Wilczych dzieci" (Ōkami kodomo no Ame to Yuki) będzie współzawodniczyć z takimi obrazami jak: „Ralph Demolka w Internecie”, „Iniemamocni 2”, „Wyspa psów” czy „Spider-Man: Uniwersum”. Tytuły Hosody i Koreedy to pierwsze japońskie filmy, które znalazły się w ścisłym gronie typowanych do Oscara od czasu przyznania „Pożegnaniom” (jap. Okuribito) statuetki za „Najlepszy film nieanglojęzyczny” w 2009 roku. Warto zaznaczyć, że „Mirai” był też wcześniej nominowany do Złotego Globu w kategorii „Najlepszy film animowany”.

„Mirai" to intymna opowieść o rodzącej się zazdrości, która wdziera się w życie 5-letniego Kuna wraz z pojawieniem się w domu młodszej siostry Mirai. Tym bardziej intymna, bo reżyser oparł jej fabułę na obserwacji zachowania własnego syna. Do rzeczywistości, jak zawsze, wprowadził warstwę magiczną: Kun odkrywa, że w ogrodzie za domem może podróżować w czasie – wyrusza do przyszłości na spotkanie, z nastoletnią już, Mirai i do przeszłości, gdzie spotyka matkę w czasach jej dzieciństwa i odkrywa w niej równie krnąbrną, co w sobie, naturę, oraz dziadka, miłośnika motocykli i żołnierza. Dowiaduje się także, że rodzinne mity to niekoniecznie tylko opowieści. Hosoda miesza porządki czasowe, nieoczekiwanie przenosi bohaterów z jednej przestrzeni w drugą i miksuje wyobraźnię z tu i teraz – w tym wszystkim bardzo zgrabnie prowadzi widza przez doświadczenia różnych pokoleń. Reżyser przyznaje, że jego intencją było stworzenie dzieła chłonącego to, co dzieje się wokół: japońskie społeczeństwo wydaje się zaprojektowane dla dorosłych, a „Mirai" ma przypomnieć, że dzieci też są jego częścią i nie należy o nich zapominać [opis dystrybutora].

Zwiastun filmu „Mirai"; źródło: Dział Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty/YouTube

Dziennik „Japonia-Online” objął „Mirai” patronatem medialnym. Polskim dystrybutorem filmu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Oficjalna strona Oscarów
Materiały prasowe

TAGI:

film   nagroda  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy