Sport JAPOŃCZYCY NA PODIUM MISTRZOSTW CZTERECH KONTYNENTÓW

Shōma Uno i Rika Kihira; źródło: Getty Images

13.02.2019 | 07:03
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Mistrzostwa Czterech Kontynentów 2019 zakończyły się złotem w solowych programach dla japońskich łyżwiarzy. Pierwsze miejsca zajęli Shōma Uno i Rika Kihira.

W dniach 5-10 lutego 2019 r. w kalifornijskim Anaheim odbywała się kolejna edycja Mistrzostw Czterech Kontynentów w łyżwiarstwie figurowym. Zawody te zakończyły się sukcesem dla japońskich solistów. Jak podaje portal „Kyodo News”, ostatni raz złoto w solowym łyżwiarstwie kobiet i mężczyzn Mistrzostw Czterech Kontynentów japońscy zawodnicy wygrali w 2014 roku, kiedy to na podium stanęli Kanako Murakami i Takahito Mura.

Wśród mężczyzn wygrał srebrny medalista olimpijski Shōma Uno, który swój długi program ukończył z wynikiem 197,36 pkt., co było najwyższym wynikiem tego sezonu. Otrzymał lepsze noty niż olimpijski mistrz świata Yuzuru Hanyū, który w listopadowym ISU Grand Prix zdobył 190,43 pkt. W związku ze zmianą sposobu punktowania zawodów, Uno swoim występem pobił aktualny światowy rekord. Yuzuru Hanyū nie brał udziału w zawodach z powodu kontuzji.

Konkursowy program Uno został przygotowany do „Sonaty Księżycowej” Beethovena. W programie Uno znalazły się m.in. poczwórny flip i poczwórny toe loop. Japoński łyżwiarz wykonał także jeden z najtrudniejszych w łyżwiarstwie skoków – potrójnego axla. Końcowy wynik Uno wyniósł 289,12 pkt., co dało mu 16-punktową przewagę nad chińskim łyżwiarzem Jinem Boyangiem. Trzeci na podium znalazł się Amerykanin Vincent Zhou.

Shōma Uno w grudniowych zawodach krajowych uległ kontuzji, która dała o sobie znać w tygodniu przed mistrzostwami. Pomimo zwycięstwa, łyżwiarz przyznał, że wciąż musi jeszcze wiele nad sobą pracować:

Myślę, że zrobiłem wszystko, co mogłem, ale sadzę, że muszę zrobić jeszcze więcej, by być konkurencją na szczycie.

Od lewej: Jin Boyang, Shōma Uno, Vincent Zhou; źródło: Kyodo News

Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Rika Kihira, która zakończyła swój długi program, otrzymując 153,14 pkt. Układ łyżwiarki został przygotowany do utworu „Beautiful Storm” w wykonaniu Jennifer Thomas. W programie znalazł się m.in. potrójny axel – łyżwiarce nie udało się go wykonać podczas krótkiego programu, jednak była zdeterminowana pokazać go podczas Mistrzostw Czterech Kontynentów:

Udało mi się zostawić za sobą wcześniejsze błędy. W tym sezonie nauczyłam się, jak utrzymywać skupienie w programie dowolnym niezależnie od tego, co stało się podczas krótkiego programu.

Kihira podczas Mistrzostw Czterech Kontynentów uzyskała łącznie 221,99 pkt. Miała o ponad 14 pkt. więcej niż łyżwiarka z Kazachstanu Elizabet Tursynbajewa. Trzecie miejsce wśród łyżwiarek występujących solowo zajęła Japonka Mai Mihara.

Rika Kihira i Mai Mihara; źródło: Mainichi