Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo TRANSPŁCIOWA KOBIETA WALCZY O PRAWNĄ ZMIANĘ PŁCI

Urzędnicy wznoszą tęczową flagę przy siedzibie władz osakijskiej dzielnicy Yodogawa.

23.02.2019 | 15:38
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Kobieta wystąpiła do sądu w Kioto o zgodę na zmianę płci w rejestrze rodzinnym.

Zasadniczo, zgodnie z przepisami przyjętymi w Japonii w 2004 roku, można zmienić płeć w rejestrze, ale istnieją pewne obostrzenia. Trzeba mieć ukończone 20 lat, przejść operację zmiany płci, nie pozostawać w związku małżeńskim, nie mieć dzieci lub mieć dorosłe dzieci. W przypadku kobiety z Kioto, która urodziła się jako mężczyzna problemem jest posiadanie żony. Prawo japońskie bazuje na założeniu, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety.

Kanae Doi, dyrektor japońskiego oddziału Human Rights Watch zwróciła uwagę, że:

Musisz być singlem, co oznacza, że jeśli jesteś w związku małżeńskim, musisz się rozwieść. (…) To jest także naruszenie prywatności i tożsamości  oraz wszystkich tych rzeczy, do których rząd nie powinien się mieszać. Prawo jest z całą pewnością przestarzałe i powinno zostać zmienione tak szybko jak to tylko możliwe.

Zdaniem wnioskującej konieczność rozwodu narusza jej konstytucyjne prawo do dążenia do szczęścia:

Dlaczego jestem zmuszana do dokonywania wyboru między szczęściem życia jako kobieta a szczęściem rodzinnym?

Kobieta zmianę płci rozpoczęła w 2012 roku, kiedy to zdiagnozowano u niej zaburzenie tożsamości płciowej. Przedtem, jako mężczyzna, w wieku 29 lat ożeniła się i doczekała się, już dorosłej, córki.

Doi podkreśla, że również sama operacja zmiany płci zawiera element dyskryminujący, mianowicie obowiązkowe usunięcie organów płciowych. Zgodnie z prawem 111. osoba po zmianie ma mieć genitalia odpowiadające nowoprzyjętej płci, a także nie może mieć sprawnych gruczołów rozrodczych. Zdaniem Doi, z tego powodu część osób nie decyzduje się na operację, a inne poddają się sterylizacji wbrew sobie.

Osoby LGBT spotykają się też z różnymi formami dyskryminacji na płaszczyźnie społecznej. Jednym z następstw zakazu zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci jest obawa przed samotną starością. Często także takim ludziom odmawia się prawa do otrzymywania informacji medycznej dotyczącej partnera czy nawet bycia z nim w chwili śmierci. Ci, którzy przeszli operację zmiany płci podkreślają też, że z powodu przyjmowania hormonów mają problem z uzyskaniem ubezpieczenia.

„The Asahi Shimbun” zauważa, że sytuacja zaczęła się zmieniać, a niektóre miejscowości wprowadziły oficjalne uznawanie związków LGBT na poziomie lokalnym. Ponadto dziennik zwraca uwagę, że jeśli Sąd Rodzinny w Kioto uzna roszczenia kobiety, będzie to krok w kierunku legalizacji małżeństw jednopłciowych w Japonii.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun I
The Asahi Shimbun II
NBC News

TAGI:

prawo   rodzina   LGBT  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy