Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film „37 SECONDS” NAGRODZONE NA BERLINALE 2019

Scena z filmu „37 seconds”; źródło: Variety

22.02.2019 | 13:35
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Pełnometrażowy debiut Hikari otrzymał Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama 69. Międzynarodowego Festiwal Filmowego w Berlinie.

17 lutego przyznano nagrody 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Wśród wyróżnionych znalazła się japońska reżyserka i producentka Hikari (właśc. Mitsuyo Miyazaki). Film „37 seconds” miał premierę 9 lutego br. podczas trwania festiwalu i otrzymał Nagrodę Publiczności. Japoński film był jednym z około 400 obrazów prezentowanych podczas wydarzenia mającego miejsce od 7 do 17 lutego. 

Film opowiada historię Yumy Takady, młodej artystki poruszającej się na wózku inwalidzkim, która pragnie osiągnąć sukces jako mangaka – w tę rolę wcieliła się debiutująca aktorsko 23-letnia Mei Kayama dotknięta porażeniem mózgowym. Główna bohaterka zderza się z rzeczywistością, gdy jej manga, choć technicznie dobra, zostaje odrzucona przez wydawnictwo ze względu na pozbawione realizmu treści o charakterze erotycznym, wynikające z jej braku doświadczenia w sferze seksualnej. Sytuacja ta staje się bodźcem dla odkrywania siebie przez główną bohaterkę.

Plakat do fillmu  „37 seconds”; źródło: iMDb

Poruszony w filmie temat niepełnosprawności zdaniem reżyserki pozostaje tabu w japońskiej kinematografii:

Każda kultura ma temat, o którym nie chce mówić. Osoby niepełnosprawne i ich seksualność to temat, na który Japończycy zdecydowanie wolą nie rozmawiać. 

Reżyserka przyznała, że temat jest na tyle trudny, że łatwo przedstawić go w zbyt dramatyczny sposób, który sprawia, że film jest ciężki w odbiorze. 

Jak twierdzi specjalizująca się w dystrybucji filmów niemiecka firma Films Boutique:

Film niósł za sobą wielki ładunek emocjonalny, podczas ostatnich 20 minut premierowego seansu cała publiczność płakała. Dystrybutorzy z pewnością zechcą sięgnąć po to dzieło.

Większość filmów wyprodukowanych i reżyserowanych przez Hikari to obrazy krótkometrażowe, jak „Where We Begin” (2015) i „Tsuyako” (2011), który prezentowany był na ponad 100 festiwalach na całym świecie i otrzymał ponad 50 nagród. W branży filmowej próbowała swoich sił również jako aktorka – zagrała epizodyczną rolę w „Wyznaniach Gejszy” (2004).

Trailer filmu „37 seconds”; źródło: 37 seconds/YouTube

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Filmweb
Variety
„37 seconds” – oficjalna strona internetowa filmu
iMDb
Films Boutique
Berlinale – oficjalna strona internetowa festiwalu

TAGI:

film   kobiety  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy