Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju 106 ZAGINIONYCH PASAŻERÓW WYCIECZKOWCÓW

Turyści schodzący na ląd w Hakacie; źródło: The Mainichi

28.02.2019 | 07:14
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że w zeszłym roku zaginęło 106 obcokrajowców będących pasażerami statków wycieczkowych przybywających do Japonii.

W ubiegłym roku do Japonii statkami wycieczkowymi przybyło około 2 446 000 turystów i był to wynik o 3,3% słabszy od 2017 roku, a także pierwszy spadek odkąd zaczęto prowadzić statystyki w 2013 roku. Na początku 2018 roku spodziewano się wzrostu o 10%. Z drugiej strony, do japońskich brzegów przybiło rekordowe 2928 statków wycieczkowych, co stanowiło wzrost o 5,9%, choć nie przekroczono symbolicznego progu 3 tysięcy rejsów.

Większość przypływających do Japonii w ten sposób to Chińczycy, którzy przyjeżdżają na zakupy. Takie podróżowanie ułatwiło zniesienie w 2015 roku wiz dla przybywających statkami wycieczkowymi. W przeszłości nawet na potrzeby rejsu wycieczkowego konieczne było uzyskanie wizy w japońskiej ambasadzie lub konsulacie. Obecnie trzeba skorzystać z konkretnych rejsów, a także udostępnić odciski palców. Nie wykonuje się już zdjęcia przybywającego, a cała procedura została znacznie skrócona.

Wraz z ułatwionym podróżowaniem wzrosła jednak liczba zaginionych po zejściu na ląd. W roku zniesienia wiz odnotowano 21 takich przypadków, a w 2017 już 79. Zdaniem władz, zaginieni to osoby, które przybyły do Japonii, by podjąć nielegalną pracę. W związku z rosnącą skalą problemu, władze podjęły pewne kroki mające przeciwdziałać nielegalnej imigracji zarobkowej tym kanałem. Miedzy innymi zobowiązano operatorów rejsów do sprawdzania statusu finansowego podróżujących, a także do dostarczenia list pasażerów wraz z informacjami o nich. W ten sposób władze imigracyjne mogą odmówić zejścia na ląd komuś z wątpliwą przeszłością. W lipcu ubiegłego roku doszło do sytuacji, gdy konkretnemu statkowi odmówiono zgody na wejście do portu, ze względu na wysoki współczynnik zaginięć związany z tym rejsem.

Jak pokazują dane Ministerstwa Sprawiedliwości, mimo przedsięwziętych działań, niknie coraz więcej turystów. Specjaliści zwracają uwagę, że skoro dotychczas stosowane środki zaradcze nie są dość skuteczne, to należałoby ponownie przyjrzeć się przepisom zezwalającym na wjazd do kraju.

ŹRÓDŁA

The Mainichi
NHK
The Japan Times
Nikkei Asian Review

TAGI:

Chiny   turystyka  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy