Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PO LEKKIM WZROŚCIE BEZROBOCIE ZNOWU SPADŁO

Targi pracy; źródło: Kyodo News

02.04.2019 | 07:53
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Stopa bezrobocia w lutym 2019 roku wyniosła 2,3%, co wpisuje się w ogólną tendencję spadkową.

Bezrobocie w lutym było najniższe w ciągu dziewięciu miesięcy. Był to spadek o dwa punkty procentowe w porównaniu ze styczniem bieżącego roku, kiedy to zanotowano wzrost w stosunku do grudnia 2018 roku. Do spadku przyczyniły się zmiany w zatrudnieniu kobiet, gdyż zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, stopa bezrobocia wśród nich spadła do 2,2%, podczas gdy u mężczyzn utrzymała się na poziomie 2,5%. Spodziewano się, że bezrobocie utrzyma się na poziomie ze stycznia.

Dane roczne pokazują, że bezrobocie w Japonii od ponad ćwierć wieku cały czas spada. Z raportu opublikowanego na początku tego roku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji wynika, że średnia stopa bezrobocia w 2018 roku wyniosła 2,4% i była najniższa od 1992 roku. Zatrudnionych było 66,64 miliona osób, co było najwyższym wynikiem od kiedy zaczęto gromadzić dane w 1953 roku. „The Japan Times” podkreśla, że wielu z nowozatrudnionych pracowników to osoby starsze czy kobiety pracujące dorywczo.

W lutym współczynnik dostępności pracy utrzymał się na poziomie 1,63. Oznacza to, że na 100 osób poszukujących zatrudnienia były 163 oferty pracy. W tym okresie zwolniono 370 tysięcy osób, a odeszło z pracy 670 tysięcy. W obu przypadkach zanotowano spadki, odpowiednio o 20 tysięcy i 80 tysięcy.

Zatrudnionych było 84% mężczyzn miedzy 15 a 64 rokiem życia i 70,2% kobiet z tego przedziału wiekowego. Jednocześnie bezrobocie wśród osób między 15 a 24 rokiem życia (mierzone wśród osób aktywnie poszukujących pracy) wzrosło z 3,2% do 3,4%.

Analitycy zwracają uwagę, że dane odzwierciedlają problem starzejącego się społeczeństwa, ale nie znajduje to przełożenia na wysokość wynagrodzeń. Najwięksi japońscy pracodawcy w tym roku zaoferowali niższe podwyżki niż w zeszłym, tłumacząc to niepewną sytuacją gospodarczą na świecie.

ŹRÓDŁA

Nikkei Asian Review
The Japan Times
Reuters
Trading Economics

TAGI:

praca  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy