Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo PIERWSZY TRANSSEKSUALNY CZŁONEK ZGROMADZENIA PREFEKTURALNEGO

Parada Równości w Tokio w 2017 roku; źródło: The Asahi Shimbun

20.04.2019 | 07:38
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Ayako Fuchigami została wybrana do zgromadzenia w prefekturze Hokkaido.

Fuchigami, urodzona jako mężczyzna, startowała z ramienia Konstytucyjnej Demokratycznej Partii Japonii w okręgu Higashi w Sapporo. Zdaniem środowiska LGBT jest pierwszą transseksulaną osobą, która została wybrana do władz na poziomie prefektury.

Nie jest jednak pierwszą taką osobą, która zaczęła się wspinać po szczeblach politycznej kariery. W 2017 roku do rady miejskiej w Irumie został wybrany Tomoya Hosoda, który urodził się kobietą. Hosoda swoje wkroczenie w politykę argumentował chęcią pokazania, że ludzie tacy jak on istnieją. W swojej kampanii podkreślał to, że jest transseksualistą i zobowiązywał się walczyć o prawa wszystkich, którzy są marginalizowani, w tym osób starszych i dzieci. Twierdzi, że nie spotkał się z zachowaniami dyskryminacyjnymi w związku ze swoim startem w wyborach.

Tego samego nie mogła powiedzieć Aya Kamikawa, która urodziła się mężczyzną i przez 14 lat zasiadała w radzie tokijskiej Setagai. W czasie swojej pierwszej kampanii spotykała się między innymi z wulgarnymi epitetami. Radna lobbowała za zmianą japońskiego prawa, tak by była możliwa formalna zmiana płci bez wcześniejszego zdiagnozowania zaburzeń tożsamości płciowej.

Fuchigami skupiła się na postulacie formalnego uznawania związków osób tej samej płci, a także szerszego zaangażowania osób LGBT w działania edukacyjne. Dzień po wyborach powiedziała:

Chcę się odwdzięczyć tym, którzy wspierali mnie w ciężkiej pracy i stworzyć społeczeństwo, w którym środowisko LGBT będzie mogło działać.

Twierdzi, że ze swojej inności zdała sobie sprawę już w szkole podstawowej, ale przez długi czas zatrzymywała to dla siebie. Jeszcze jako mężczyzna w 2000 roku rozpoczęła pracę w Ministerstwie Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa. Jej przemiana zaczęła się rok po odejściu z tej pracy, kiedy to zatrudniła się jako tancerka w jednym z klubów w Sapporo.

Media podkreślają, że Japonia staje się coraz bardziej przyjazna osobom LGBT, między innymi poprzez mniej restrykcyjne nastawienie w miejscach pracy. Jednakże organizacje zajmujące się obroną praw człowieka zwracają uwagę, że jest jeszcze wiele do zrobienia. W marcu tego roku wróciła kwestia przymusowej sterylizacji w momencie zmiany płci.

ŹRÓDŁA

The Mainichi I
The Mainichi II
The New York Times
The Asahi Shimbun

TAGI:

wybory   LGBT  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy