Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo „CZARNA WDOWA” USŁYSZAŁA WYROK ŚMIERCI

Chisako Kakehi znana jako „Czarna wdowa”; źródło: AFP/Jiji Press

04.06.2019 | 07:39
Opracowanie: Krystian Karolak

W piątek (24.05) sąd w Osace utrzymał w mocy wyrok kary śmierci dla siedemdziesięciodwuletniej Chisako Kakehi, która w Japonii zwana jest „Czarną wdową”.

Chisako Kakehi jest odpowiedzialna za zamordowanie trzech swoich mężów: Isao Kakehiego (75 lat), Masanoriego Hondy (71 lat) oraz Minoru Hiokiego (75 lat), a także usiłowanie popełnienia tego czynu wobec Toshiakiego Suehiro (79 lat), który miał otrzymać drinka z cyjankiem. W toku prowadzonego śledztwa policja wykryła ślady trucizny w ciałach dwóch mężczyzn, a pozostałości po niej zostały znalezione w koszu na śmieci w domu Kakehi w Kioto. Z kolei przybory do podawania leków i książki medyczne zostały odkryte w jej apartamencie na południu miasta. 

Kobieta podejmowała te działania w prefekturach Osaka, Kioto oraz Hyōgo w latach 2007–2013, a motywem było zawarcie związku małżeńskiego ze starszymi i bogatymi mężczyznami, by po ich śmierci odziedziczyć fortunę konieczną do spłaty zobowiązań finansowych. Miała dziesięciu mężów lub partnerów. Wielu z nich poznała poprzez internetowe serwisy randkowe. W ciągu dziesięciu lat swojej działalności zgromadziła ponad 1 mld jenów (ok. 35 mln zł*) w ramach odszkodowania lub spadku, lecz ostatecznie straciła wszystko na skutek złych inwestycji dokonanych na giełdzie. 

Podczas piątkowego odczytania wyroku, Hiroaki Higuchi – sędzia przewodniczący posiedzieniu – przyznał, że sąd niższej instancji nie popełnił błędu uznając Chisako Kakehi winną zamordowania trzech mężczyzn i usiłownia dokonania tego czynu po raz kolejny:

Zbrodnie zostały dokonane z premedytacją, a ta kobieta miała świadomość tego, co zrobiła. 

Doszło także do odrzucenia wniosku obrony o przeprowadzenie nowych testów psychologicznych, które miałyby dowieść, czy Kakehi jest poczytalna i może odpowiadać za swoje czyny, pomimo zdiagnozowanej demencji. Sąd Okręgowy w Kioto wydając wyrok w listopadzie 2017 roku orzekł bowiem, że kobieta cierpi na to schorzenie umysłowe od 2015 roku, jednak widoczne u niej symptomy nie były poważne, a rozwój choroby był powolny. Sędzia przewodnicząca Ayako Nakagawa określiła wówczas morderstwa dokonane przez Kakehi jako „przebiegłe i podłe”.

Po rozprawie trwającej 135 dni i wzbudzającej zainteresowanie Japończyków (560 osób walczyło o jedno z 51 miejsc na sali sądowej), obrona niemal natychmiast złożyła odwołanie od wyroku. Kakehi była obecna w piątek i odpowiadała szybko na pytania sędziego dotyczące jej danych personalnych, a po wydaniu wyroku na twarzy kobiety miały pojawić się łzy. Powiedziała dziennikarzom, że jest gotowa na śmierć przez powieszenie i przyrzekła nawet „umrzeć z uśmiechem na ustach”. 

* kurs jena na podstawie NBP z dn. 27.05.2019.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Yahoo!

TAGI:

prawo   zabójstwo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy