Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo RZĄD NIE ZAJMIE SIĘ POSTULATAMI RUCHU #KUTOO

Plakat promujący ruch #KuToo; źródło: Medium

24.06.2019 | 07:06
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Choć w ostatnich dniach kobiety zaczęły protestować przeciwko temu, że pracodawcy mogą od nich wymagać noszenia obcasów, rząd zapowiedział, że nie będą wprowadzane zmiany w prawie w tym zakresie.

W Japonii pracodawca ma prawo wymagać od pracowniczek, aby buty na obcasie były elementem ich stroju pracowniczego. Buty tego typu są też dla kobiet koniecznością podczas rozmowy o pracę. Wśród pań znajdujących się w opozycji do aktualnie panujących przepisów znalazła się m.in. Kanako Otsuji z Konstytucyjnej Partii Demokratycznej Japonii oraz aktorka i pisarka Yumi Ishikawa, która zapoczątkowała protest i stworzyła petycję przeciwko możliwości nałożenia na pracownice obowiązku noszenia obcasów. Podpisało się pod nią prawie 19 tys. osób – wniosek ten wpłynął do Ministerstwa Pracy. 

Ruch protestujący przeciwko zmuszaniu kobiet do noszenia obcasów w pracy funkcjonuje pod nazwą #KuToo – określenie to pochodzi od japońskich słów oznaczających buty (kutsu) i ból (kutsū) oraz jest nawiązaniem do światowego ruchu #MeToo. Jak twierdzi Yumi Ishikawa, wymaganie od pracowniczek, by nosiły buty na obcasach, zalicza się do dyskryminacji ze względu na płeć. Aktorka ma nadzieję, że kampania zmieni obecny stan rzeczy: 

Mam nadzieję, że kampania zmieni normy społeczne na tyle, że noszenie przez kobiety płaskich butów, jak mężczyźni, nie będzie widziane jako coś niestosownego. 

Przedstawiciele ruchu #KuToo zwracają uwagę na to, że równość płciowa jest w Japonii mitem, czego przykładem jest fakt, że mężczyźni bywają w pracy uprzywilejowani pod względem ubioru. Nie są zobligowani do noszenia obcasów, a w upalne dni mogą sobie pozwolić na noszenie koszul z krótkim rękawem, czy wygodnych klapek lub sandałów. Obecnie Japonia znajduje się na 110. miejscu (ze 149) w rankingu równości płci Światowego Forum Ekonomicznego.

Wideo nt. ruchu #KuToo; źródło: DailyMail/YouTube

Inicjatorka #KuToo spotkała się z przedstawicielami Ministerstwa Pracy, którzy wyrazili swoje zrozumienie dla problemu. Niestety pomimo protestów, podczas odbywającej się 5 czerwca 2019 r. sesji resortu, minister Takumi Nemoto ogłosił, że rząd nie będzie pracował nad zmianami w tym zakresie. Jak skomentował:

Fakt, że noszenie butów na obcasie jest niezbędne i właściwe w miejscach pracy jest społecznie akceptowalny. (...) Z pewnymi wyjątkami (kobiety) muszą nosić w pracy obcasy.

Wspomnianymi wyjątkami miałyby być np. problemy natury zdrowotnej. 

Podczas tej samej sesji była wiceminister pracy Emiko Nakagai stwierdziła, że jej zdaniem kobiety nie powinny być zmuszane do noszenia butów na obcasie. 

Post Yumi Ishikawy w ramach protestu przeciwko zmuszaniu kobiet do noszenia butów na obcasie; źródło: The Asahi Shimbun

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun I
The Asahi Shimbun II
BBC
The Guardian
CBS NEWS
The Japan Times

TAGI:

praca   zatrudnienie kobiet   kobiety   równouprawnienie  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy