Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo UCZNIOWIE W TOKIO BĘDĄ MOGLI NOSIĆ TELEFONY DO SZKOŁY

Japońska uczennica korzystająca z telefonu komórkowego; źródło: BizReport

29.06.2019 | 07:10
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Lokalne kuratorium oświaty postanowiło, że ze względów bezpieczeństwa uczniowie szkół gimnazjalnych i liceów będą mogli przynosić do szkoły telefony.

Zeszłoroczne trzęsienie ziemi w Osace pokazało, że telefony komórkowe w dużej mierze mogą wpływać na bezpieczeństwo dzieci. Powszechność posiadania komórek ułatwia zlokalizowanie osób w przypadku zagrożenia, co nie jest możliwe, gdy uczniowie nie mają przy sobie telefonów. W związku z tym 20 czerwca tokijskie kuratorium oświaty zdecydowało się znieść zakaz noszenia komórek przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie będą mogli korzystać z telefonów m.in. w celach edukacyjnych – szczegółowy regulamin użytkowania komórek placówki mają przygotować samodzielnie.

W niektórych tokijskich szkołach próbnie umożliwiano już uczniom korzystanie z telefonów. Wprowadzono także zajęcia, podczas których uczniowie uczą się korzystać z nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Możliwość korzystania z urządzeń komórkowych do tej pory mieli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych w prefekturze Osaka oraz licealiści z prefektury Hiroszima.

Japońskie Ministerstwo Edukacji, Sportu i Nauki w 2009 r. zakazało uczniom szkół podstawowych i gimnazjów przynoszenia telefonów do szkół, natomiast na licealistów nałożono ograniczenia w tym zakresie. Restrykcje te nie wpłynęły jednak na ograniczenie powszechności komórek. Z przeprowadzonego w Japonii w 2018 r. sondażu wynika, że korzysta z nich aż 97,3% uczniów liceów.

Smartfony uchodzą za urządzenia rozpraszające uwagę młodzieży. Mówi się już także o występowaniu uzależnień od nich, choć Światowa Organizacja Zdrowia nie skatalogowała jeszcze tego problemu jako zaburzenia. Na całym świecie walczy się z negatywnymi konsekwencjami, jakie pociąga za sobą powszechność użytkowania telefonów komórkowych przez dzieci – placówki edukacyjne wprowadzają m.in. ograniczenia w korzystaniu z nich podczas zajęć.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Mainichi
QUARTZ
ZDNet

TAGI:

telefon   edukacja   świat dziecka   technologia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy